Łańcuchy przeciwpoślizgowe na koła – kiedy je stosować i jakie wybrać?

Są niezastąpione w trudnych warunkach terenowych – łańcuchy na koła sprawdzają się w śniegu, ale również mogą być przydatne w innych sytuacjach. Kiedy można je stosować? Jakie wybrać? O czym pamiętać przy ich zakładaniu?

Kiedy używać łańcuchów na koła?

Główną funkcją, jaką pełnią łańcuchy przeciwpoślizgowe, jest poprawa przyczepności pojazdu w miejscach, gdzie jest ona obniżona nawet z wykorzystaniem odpowiednio dobranych opon.

Najczęściej łańcuchy na koła używane są na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na podjazdach i zjazdach. O ich stosowaniu informuje wtedy znak drogowy z symbolem C-18.

Można również korzystać z łańcuchów poza drogami oznaczonymi znakiem C-18, gdy wymagają tego warunki pogodowe.

Ponadto łańcuchy mogą być nieodzowne podczas jazdy terenowej po bezdrożach, na przykład po mocno zabłoconych obszarach.

Rodzaje łańcuchów na koła

Obecnie w użyciu znajdują się różne rodzaje łańcuchów na koła:
Zwykłe, standardowe łańcuchy na koła – są skuteczne, lecz trudne w zakładaniu, ponieważ należy połączyć ich pętlę wewnętrzną i przejechać dłuższy dystans, by je napiąć.
Łańcuchy samonapinające – zakładane jak zwykłe, ale napinają się same, dlatego są prostsze w użytkowaniu.
Łańcuchy mocowane do koła – są one mocowane z użyciem uchwytu na śrubach w kołach, a ich zakładanie jest bardzo proste i szybkie. Dostępne są także w wariancie plastikowym.
Łańcuchy nakładane na koło – są bardzo proste w użytkowaniu i obecnie sięga po nie wielu kierowców. Jak założyć łańcuchy na koła tego typu? Są one naciągane na koło i napinają się samoczynnie podczas jazdy, a po zatrzymaniu zmniejszają napięcie, by można było szybko je zdjąć.

Podczas zakładania stalowych łańcuchów trzeba uważać na felgi do aut sportowych, ponieważ mogą one spowodować ich uszkodzenie.

Alternatywa dla stalowych łańcuchów przeciwpoślizgowych

Można też stosować alternatywne produkty, które działają równie efektywnie jak łańcuchy stalowe. Najczęściej używane są łańcuchy tekstylne lub wykonane z kompozytu.

Takie łańcuchy przeciwpoślizgowe mają postać opasek, które zakładane są na koła. Są skuteczne, nie zaburzają pracy systemów ESP oraz ABS i są proste w zakładaniu. Ponadto nie rysują felg. Ich minusem jest jednak szybkie niszczenie, zwłaszcza wtedy, gdy używane są na szorstkim podłożu, na przykład piaszczystym, kamienistym.

luty 27th, 2022 by