Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w Danii?

Dania jest jednym z krajów, w którym działalność gospodarczą prowadzi się bardzo łatwo. Nie oznacza to jednak, że duńska firma nie ma określonych obowiązków. O czym muszą pamiętać duńscy przedsiębiorcy?

O czym musi pamiętać przedsiębiorca w Danii?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w Danii mają szereg obowiązków, których zakres jest zależny od wybranej formy biznesu.

Przede wszystkim firma musi prowadzić księgowość i księgować swoje przychody i koszty. Przedsiębiorca musi także płacić podatek dochodowy, podatek VAT (jeżeli jest do tego zobowiązany), a także odprowadzać składki. Przedsiębiorcy zobowiązani są też do rozliczania się z duńskim fiskusem w ramach rocznych rozliczeń podatkowych.

Dodatkowo obowiązki dotyczą firm zatrudniających pracowników. Należy wtedy księgować ich wynagrodzenie, opłacać podatki oraz składki za zatrudnione osoby.

Przedsiębiorcy są zobowiązani również do wystawiania faktur za swoje produkty czy usługi.

Bardziej złożone formalności są związane z prowadzeniem działalności w formie spółki – wtedy najczęściej księgowość oraz podatki w Danii są zajęciem zewnętrznego biura rachunkowego albo też spółka zatrudnia własnego specjalistę w tym zakresie.

Firma w Danii – jak ją założyć?

Swoją firmę w Danii mogą otworzyć również obcokrajowcy. Własna działalność może być w tym przypadku korzystnym posunięciem – daje ona szerokie perspektywy, atrakcyjne zyski oraz możliwość rozwoju.

Jednoosobowa firma w Danii jest rejestrowana w urzędzie określanym jako Duńska Agencja Handlu i Przedsiębiorstw. Konieczne jest także przejście dodatkowych formalności, gdy firma jest zakładana przez obcokrajowca.

Kompleksową pomoc w obszarach jak zakładanie firmy, księgowość, rozliczenia podatkowe w Danii zapewniają biura rachunkowe – dostępne są także biura polskojęzyczne, które pomagają w otwarciu i prowadzeniu działalności Polakom w Danii.

grudzień 15th, 2021 by