Podatek liniowy jest alternatywną formą rozliczeń z fiskusem dla skali podatkowej. Ile dokładnie wynosi podatek liniowy? Komu najbardziej opłaca się wybór takiego opodatkowania?
Podatkiem liniowym, inaczej płaskim, określa się rodzaj podatku z jednolitą stawką.
Podatek ten mogą płacić:
– osoby fizyczne, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą
– osoby fizyczne, które są wspólnikami w spółkach niebędących osobami prawnymi
Ile wynosi podatek liniowy w Polsce? Ma on wysokość 19%. Warto wskazać, że w przypadku skali podatkowej stawki to 17% oraz 32% powyżej 85 528 złotych.
Warto zaznaczyć, że podatek liniowy uniemożliwia rozliczanie się z małżonkiem albo z dzieckiem, gdy rozliczenie prowadzi samotny rodzic. Nie można też stosować wybranych ulg i kwoty wolnej od podatku.
Atutem podatku liniowego jest prosty sposób jego wyliczenia. Podatek liniowy jak obliczyć jego wysokość?
Przy wyliczaniu mnoży się podstawę opodatkowania przez 19% stawkę podatku. Podstawą jest przychód obniżony o koszty związane z jego uzyskaniem. Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach podatku to zerknij na stronę Biuro Rachunkowe Dzierżoniów.
Podatek ten jest prosty w obliczeniach, lecz należy pamiętać o tym, że nie jest on korzystny dla każdego przedsiębiorcy. Kiedy opłaca się podatek liniowy?
Najczęściej wybierany jest przez podatników z dochodami powyżej 100 tysięcy zł rocznie, w przypadku których dochodzi już do przejścia na drugi próg opodatkowania w skali podatkowej, czyli 32%.