Podatek liniowy – ile wynosi i komu się opłaca?

Podatek liniowy jest alternatywną formą rozliczeń z fiskusem dla skali podatkowej. Ile dokładnie wynosi podatek liniowy? Komu najbardziej opłaca się wybór takiego opodatkowania?

Jaką wysokość ma podatek liniowy?

Podatkiem liniowym, inaczej płaskim, określa się rodzaj podatku z jednolitą stawką.

Podatek ten mogą płacić:
– osoby fizyczne, które prowadzą samodzielną działalność gospodarczą
– osoby fizyczne, które są wspólnikami w spółkach niebędących osobami prawnymi

Ile wynosi podatek liniowy w Polsce? Ma on wysokość 19%. Warto wskazać, że w przypadku skali podatkowej stawki to 17% oraz 32% powyżej 85 528 złotych.

Warto zaznaczyć, że podatek liniowy uniemożliwia rozliczanie się z małżonkiem albo z dzieckiem, gdy rozliczenie prowadzi samotny rodzic. Nie można też stosować wybranych ulg i kwoty wolnej od podatku.

Jak oblicza się podatek liniowy?

Atutem podatku liniowego jest prosty sposób jego wyliczenia. Podatek liniowy jak obliczyć jego wysokość?

Przy wyliczaniu mnoży się podstawę opodatkowania przez 19% stawkę podatku. Podstawą jest przychód obniżony o koszty związane z jego uzyskaniem. Jeśli potrzebujesz wsparcia w kwestiach podatku to zerknij na stronę Biuro Rachunkowe Dzierżoniów.

Komu opłaca się podatek liniowy?

Podatek ten jest prosty w obliczeniach, lecz należy pamiętać o tym, że nie jest on korzystny dla każdego przedsiębiorcy. Kiedy opłaca się podatek liniowy?

Najczęściej wybierany jest przez podatników z dochodami powyżej 100 tysięcy zł rocznie, w przypadku których dochodzi już do przejścia na drugi próg opodatkowania w skali podatkowej, czyli 32%.

wrzesień 21st, 2021 by