Praca w Szwecji – czy nadal warto wyjechać?

Szwecja to kraj, do którego od lat wyjeżdża wiele osób w poszukiwaniu pracy. Czy praca w Szwecji nadal jest dobrym wyborem?

Kto znajdzie zatrudnienie w Szwecji?

Pracy w Szwecji mogą szukać zarówno osoby posiadające konkretne wykształcenie i doświadczenie, jak i te niewykwalifikowane.

Jaką pracę w Szwecji dla specjalistów można dostać bez większych problemów? Poszukiwani są głównie pracownicy IT, spawacze, budowlańcy, operatorzy maszyn CNC, lekarze, pielęgniarki, opiekunowie.

Czy warto wyjechać do Szwecji wtedy, gdy nie ma się fachu w ręku? Praca w Szwecji dostępna jest także dla osób bez szczególnych kwalifikacji. Można znaleźć ją przy zbiorach, na produkcji, w magazynach, centrach logistycznych, na stanowisku sprzątacza / sprzątaczki.

Praca w Szwecji – tymczasowa i stała

Zatrudnienie w Szwecji można uzyskać tymczasowo lub na stałe w zależności od wybranego stanowiska.

Do Szwecji wyjeżdża wielu pracowników tymczasowych, między innymi pracujących w branży budowlanej oraz przy zbiorach. Wyjazd na 1-2 miesiące pozwala wtedy na łatwe podreperowanie domowego budżetu.

Na stałą pracę mogą liczyć przede wszystkim pracownicy wykwalifikowani, którzy ze względu na posiadany w ręku fach nie muszą martwić się o zatrudnienie i płace.

Ile można zarobić w Szwecji?

Średnie zarobki w Szwecji wynosi najczęściej około 32 tys. SEK – koron szwedzkich brutto na miesiąc, co odpowiada około 14 tys. złotych. Po odliczeniu podatków, składek oraz innych obciążeń w ręku pracownika pozostaje około 10 tys. złotych netto.

W przypadku pracowników wykwalifikowanych można uzyskać również wyższe zarobki, sięgające nawet powyżej 50 tys. SEK brutto miesięcznie. Pracownicy bez kwalifikacji mogą liczyć na zarobki rzędu 20-23 tys. SEK brutto na miesiąc.

Kompleksową pomoc w obszarze jak Szwecja podatki i rozliczenia w Szwecji zapewniają działające w tym kraju biura księgowe. Dostępne są także biura obsługujące klientów w języku polskim.

styczeń 8th, 2022 by