Spękania na nagrzanej ciemnej elewacji – co je powoduje i jak im zapobiegać?

Marzy Ci się dom w ciemnoszarej lub bordowej barwie? Zanim zdecydujesz się na malowanie, musisz pamiętać o tym, że ciemna elewacja domu jest w wyższym stopniu narażona na spękanie niż ta jasna. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu przeciwdziałać?

Ciemna elewacja domu jednorodzinnego

Aktualnie ciemna elewacja domu jest bardzo modna. Powoduje, że dom nabiera oryginalnego charakteru i natychmiast przyciąga uwagę.

Szczególnym powodzeniem cieszy się kolor antracytowy – ciemna szarość. Na powierzchni jak elewacja antracyt wspaniale współgra z nowoczesną architekturą, dlatego dzisiaj wybiera go tak wiele osób.

Warto jednak pamiętać o tym, że nieodpowiednio wykonana ciemna elewacja może być narażona na szybsze zniszczenie, a dokładnie na nieestetyczne spękania.

Pęknięcia na ciemnej elewacji – co je wywołuje?

W porównaniu do jasnej ciemna elewacja domu nagrzewa się znacznie szybciej, a także jest bardziej narażona na duże różnice temperatury.

To właśnie aura powoduje, że elewacja w ciemnych kolorach może rozszerzać się i kurczyć, co powoduje pojawienie się na niej widocznych pęknięć. Porad fachowych możemy zasięgnąć dzięki uznanym naszym budowlanym ekspertom na  http://elewacyjnie.pl/projekty-elewacji/.

Jak unikać spękań na nagrzanej elewacji?

Najlepszym sposobem, aby zapobiegać spękaniom, jest wybranie odpowiednich produktów na ściany zewnętrzne. Jak uniknąć spękań na nagrzanej elewacji w ciemnych kolorach?

W tym celu polecane są tynki oraz farby, które dedykowane są do stosowania do ciemnych elewacji. Zawierają one specjalne dodatki, które podwyższają ich odporność na temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne. W efekcie elewacja jest bardzo trwała.

Żeby zredukować ryzyko pojawienia się spękań na ciemnej elewacji, można również zdecydować się na wstępne malowanie farbą podkładową w kolorze białym. Dopiero na niej stosuje się ciemniejsze kolory.

maj 29th, 2022 by