Do kiedy trzeba wykonać rozliczenie roczne w Szwecji?

Roczne rozliczenie w Szwecji jest tym samym, co rozliczenie podatków w urzędzie skarbowym w Polsce. Polega ono na przekazaniu deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie. Do kiedy należy ją złożyć?

Kogo dotyczy rozliczenie roczne w Szwecji?

Rozliczenie roczne podatków prowadzone w szwedzkim urzędzie podatkowym Skatteverket dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników.

W przypadku pracowników rozliczenie wymagane jest dla osób, które zatrudnione są w szwedzkich firmach, w tym dla obcokrajowców, którzy są rezydentami podatkowymi – przebywają w Szwecji i pracują w niej ponad 183 dni w roku.

Osoby, które pracują w tym kraju tymczasowo do 183 dni w roku, mogą opłacać podatek SINK, który wynosi 25%. W tym przypadku nie ma obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego, ale nie ma się możliwości korzystania z ulg podatkowych. Podatnik może sam wybrać podatek SINK lub zdecydować się na standardowe opłacanie podatków.

Przeprowadzane jest także rozliczenie roczne biznesu w Szwecji. Dotyczy ono zarówno firm jednoosobowych, jak i spółek. Jako że obecnie wielu Polaków prowadzi własny biznes w Szwecji, rozliczanie podatków w tym kraju także jest bardzo popularne.

Termin składania rozliczeń rocznych w Szwecji

Rozliczenie podatkowe w Szwecji, w tym rozliczenie pracowników oraz rozliczenie roczne firmy Szwecja  dotyczy roku podatkowego, który jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.

Wykonanie rozliczenia dotyczy terminu od 1 stycznia do 31 grudnia poprzedniego roku i należy przeprowadzić je do 2 maja.

grudzień 13th, 2021 by