Ucz się historii

Jak chyba każdy nastolatek, kiedy byłem w wieku szkolnym nie przepadałem za nauką. Zdecydowanie bardziej wolałem zajęcia pozalekcyjne, które organizowaliśmy sobie z kolegami i koleżankami na własną rękę.

Taka to już młodość, że musi się wyszumieć. Kiedy przychodziło do lekcji zawsze zadawałem sobie proste pytanie „a po co mi to?”, albo „a do czego mi się to przyda w życiu?”. Nauczyciele z całą pewnością nie mieli ze mną lekko. Nie miałem ochoty czytać lektur szkolnych, a w przypadku lekcji historii zawsze zastanawiałem się po co mam się uczyć o czymś co z całą pewnością nigdy już się nie wydarzy?

Dziś z lekkim zażenowaniem wspominam tamte czasy, tak to jednak bywa w życiu, że doświadczenie zdobywa się tracąc młodzieńczy entuzjazm i zapał. Każdy z nas chciałby zapewne wiele rzeczy w swoim życiu „zacząć od nowa” mając wiedzę, którą się posiada dotychczas.

Ja, tak samo jak i zapewne wielu innych ludzi nie miałem jednak możliwości zacząć czegokolwiek od nowa, a szkoda. Dziś wiem już przynajmniej do czego służy tak naprawdę szkoła.

Dziś wiem, że nie chodzi o wszystkie te formułki, które musiałem wykuć na pamięć, choć do dziś ich nie użyłem. Szkoła dała mi jednak coś innego, nauczyła jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, pokazała możliwe modele zachowań wielu ludzi – od rówieśników, po nauczycieli i pokazała, że warto jest wiedzieć cokolwiek na różne tematy. Ta historia, której tak nie lubiłem jednak lubi się powtarzać. Kiedy dziś czytam „Kamienie na szaniec” rozumiem już nauczyciela, który polecał mi tę książkę, tylko wtedy nie byłem na to jeszcze gotowy.

Źródło: Kamienie na szaniec streszczenie

Lipiec 3rd, 2017 by