Jak wybrać lokatę w banku?

dużo oszczędności

Lokaty bankowe są najbezpieczniejszą formą oszczędzania. Ich przewagą nad innymi produktami jest gwarancja zysku i praktycznie zerowe ryzyko utraty kapitału. To oferta dla osób, które chcą mieć pewność, że ich oszczędności będą rosnąć. Lokaty mają jeszcze jedną dużą zaletę: przejrzystość. Wystarczy niewielka ilość czasu na przeanalizowanie dostępnych na rynku ofert, by samodzielnie znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Na co zatem warto zwrócić uwagę, a by była to najlepsza lokata bankowa?

Lokata bankowa to tradycyjny sposób oszczędzania. Jest bezpieczny i przewidywalny. Dlatego też eksperci radzą by w tej formie trzymać większość swoich pieniędzy, a jedynie mniejszą część inwestować w instrumenty obarczone ryzykiem.

Ważne, by nasze oszczędności pracowały, przynosząc odsetki. Dlatego nie warto trzymać pieniędzy na koncie osobistym, które najczęściej nie jest oprocentowane. Największe zyski przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa zapewniają lokaty bankowe. Obecnie niektóre z nich pozwalają zarobić nawet 5 proc. w skali roku.

Szukając najlepszej lokaty trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, ile pieniędzy chcemy ulokować i na jak długo. Generalna zasada stosowana przez banki jest taka, że im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie, tym wyższe odsetki zyskujemy.

Podejmując decyzję o terminie, na jaki złożymy lokatę warto zachować ostrożne podejście i nie wpłacać wszystkich pieniędzy na lokatę roczną lub dłuższą. Może się bowiem zdarzyć, że z jakiegoś nieprzewidzianego powodu będziemy musieli sięgnąć po nie wcześniej i wówczas stracimy odsetki. Standardowo zyski z depozytów wypłacane są na koniec okresu ich trwania, a wcześniejsze zerwanie lokaty powoduje ich utratę.

Gdy wiemy już, jakie kwoty możemy przeznaczyć na lokaty i jaki mniej więcej horyzont czasowy nas interesuje, przeanalizujmy oferty różnych banków.

Lokata w nest banku jest prostym produktem o przejrzystych parametrach, które klient sam może ocenić. Zdecydowaną większość depozytów zakładanych na kilka miesięcy charakteryzuje stałe oprocentowanie.

Luty 20th, 2017 by