Zaburzenia hormonalne. Jakie dają objawy? Kiedy udać się do endokrynologa?

Problemy z gospodarką hormonalną mogą dawać zróżnicowane objawy, które często mylone są z innymi schorzeniami. Na jakie symptomy należy zwrócić wtedy szczególną uwagę? Kiedy udać się do specjalisty jak endokrynolog?

Narządy wydzielnicze, które odpowiedzialne są za wydzielanie hormonów, pełnią bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. To one „sterują” wieloma procesami i ich zaburzenia mogą odbijać się na funkcjonowaniu całego ciała.

Jakie objawy dają zaburzenia hormonalne?

Dolegliwości układu hormonalnego mogą dawać różne objawy, które uwidaczniają się zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej.

Objawy psychiczne
Najczęściej pojawiają się w przypadku chorób tarczycy. Niedoczynność i nadczynność tarczycy objawy psychiczne dają przy tym skrajnie różne.

Objawy psychiczne niedoczynności tarczycy:
– przemęczenie
– pogorszony nastrój
– senność
– zaburzenia koncentracji

Objawy psychiczne nadczynności tarczycy:
– większa pobudliwość nerwowa
– wahania nastroju
– bezsenność
– niepokój

Tycie
Niedoczynność tarczycy, PCOS (zespół policystycznych jajników), pojawiająca się w zaburzeniach pracy przysadki mózgowej wysoka prolaktyna a tycie to często spotykane połączenie. Gdy w ostatnim czasie waga z niewyjaśnionych przyczyn idzie w górę, może być to kwestia chorób układu wydzielniczego.

Inne objawy:
– trądzik i łojotok
– wypadanie włosów
– nadmierne owłosienie
– spadek libido
– zaburzenia miesiączkowania

Kiedy udać się do endokrynologa?

Gdy pojawiają się objawy wskazujące na choroby hormonalne, konieczny będzie endokrynolog – lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem tych dolegliwości. Warto zapoznać się z poradnią https://lavidalodz.pl/lekarze/emilia-boczek-leszczyk.

Endokrynolog zaleci badania, między innymi badania krwi oraz USG, a następnie postawi diagnozę i dobierze odpowiednie metody leczenia.

wrzesień 30th, 2020 by