Android 12. Co wiemy o najnowszym systemie?

Użytkownicy systemu operacyjnego Android od lat czekają na prawdziwą rewolucję i zmiany, które będzie można nazwać innowacyjnymi. Wielu nie zaktualizowało jeszcze oprogramowania swoich smartfonów do Androida 11, ale na horyzoncie pojawi się wkrótce najnowsza wersja – Android 12. Jakie zmiany przyniesie? Czy warto czekać? Sprawdźmy! 

 

Jak na razie niczego nie można napisać oficjalnie. Samo Google nie informuje bowiem o tym, jakie dokładnie funkcje będzie posiadać najnowsze oprogramowanie Android 12. Najprawdopodobniej firma do czasu premiery ma zamiar udoskonalić jeszcze wiele rozwiązań. Mimo to, do mediów docierają nieoficjalne informacje, jak ma wyglądać nowa wersja najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego.

 

Android 12 – kiedy oficjalna premiera?

 

Wciąż wiele osób oczekuje na aktualizację oprogramowania do wersji Android 11. Mimo to, premiera Androida 12 to kwestia najwyżej kilku miesięcy. Wielu ekspertów twierdzi, że prace nad nowym systemem znajdują się na takim etapie, że pierwszych wersji beta można spodziewać się już podczas tegorocznych wakacji, a oprogramowanie trafi do szerszego grona odbiorców wczesną jesienią 2021 roku. Oczywiście są to daty szacunkowe i wiele na tej płaszczyźnie może się zmienić. Pojawia się też pytanie, czy jest na co czekać?

 

Jakie nowości w systemie Android 12?

 

Wiele wskazuje na to, że Google zaskoczy użytkowników wieloma nowymi i nieznanymi im wcześniej funkcjami. Większość z nich ma być związana z ułatwieniem obsługi aplikacji i możliwością pracy nad wieloma zadaniami jednocześnie. Jest to odpowiedź na potrzeby osób, które korzystają ze smartfona zarówno w celach prywatnych, jak i zawodowo. Android 12 ma sprawić, że tryb wielozadaniowy wejdzie na zupełnie inny poziom między innymi dzięki możliwości dobierania aplikacji w pary i podzielności ekranu.

 

Zmiana interfejsu

 

Odświeżony ma zostać wygląda samego interfejsu. System Android od wielu już lat wygląda bowiem bardzo podobnie, z niewielkimi modyfikacjami. Android 12 ma wprowadzić w tym obszarze wiele dodatkowych rozwiązań, w tym nowych widgetów w obsłudze stosów, a więc możliwości umieszczenia na jednym widgecie wielu informacji.

 

Większy poziom bezpieczeństwa

 

Google zapowiada, że najnowszy system będzie o wiele bardziej zabezpieczony przed atakami i włamaniami. Ma w tym pomóc na przykład zmiana sposobu aktualizowania całego oprogramowania, która będzie przeprowadza w Androidzie 12 z poziomu Sklepu Play na takich zasadach, jak robi się to przy grach czy aplikacjach.

 

Ograniczony dostęp do sieci?

 

Kolejną z istotnych nowości będzie zmiana trybu zarządzania siecią w przypadku aplikacji. Użytkownik ma uzyskać większą kontrolę nad nimi poprzez możliwość odłączenia dostępu do Internetu niektórym aplikacjom bez koniecznością odcinania połączenia sieciowego w całym systemie. Wszystko wskazuje więc na to, że Google postawi przede wszystkim na nowe zabezpieczenia Androida 12, intuicyjność w jego obsłudze, a także wygodę użytkownika, który zyska wiele dodatkowych i pomocnych w codziennym życiu funkcji.

marzec 31st, 2021 by