Wygoda na rowerze- siodełko ma znaczenie

Wygoda rowerzysty- wszystko dzięki czemu jeździ się jeszcze przyjemniej

Gdy rower służy nam jedynie do krótkich przejazdów, niewymagających zbytniego wysiłku, możemy nawet nie zauważać, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie takiego sprzętu. Jednak rowerzyści, którzy często wybierają się na wielogodzinne wycieczki rowerowe lub intensywnie trenują jakaś formę kolarstwa, przykładają olbrzymią wagę do tego, by rower zapewniał im maksimum wygody. Podstawową kwestią jest zawsze odpowiedni dobór rozmiaru roweru do sylwetki rowerzysty, a następnie odpowiednie ustawienie wysokości kierownicy czy siodełka. Dla większej wygody wielu rowerzystów montuje dodatkowo amortyzatory przednie i tylne. I tak jak wpływ tych pierwszych na wygodę jazdy jest bezdyskusyjny, tak w przypadku amortyzatorów tylnych efekt jest często gorszy, niż przy zastosowaniu odpowiedniego siodełka. Właśnie siodełka rowerowe są często niedocenianym elementem wyposażenia roweru, a ich wpływ na wygodę jazdy jest ogromny. Tylko jakie siodełko rowerowe kupić, by osiągnąć najlepszy efekt?

Typy siodełek rowerowych

Wybór odpowiedniego siodełka rowerowego wbrew pozorom nie jest rzeczą łatwą. Trzeba wziąć pod uwagę preferencje dotyczące typu jazdy i na tej podstawie wybrać najlepszy typ siodełka dla siebie. A wyróżnia się kilka rodzaj siodełek rowerowych:
– siodełka piankowe, najtańsze i najczęściej spotykane, ale kiepsko amortyzują i szybko się zużywają;
– siodełka żelowe dużo lepiej amortyzują wstrząsy niż te piankowe, do tego nie tracą swoich właściwości w trakcie częstego użytkowania, dlatego są bardzo cenione, podobnie zresztą jak nakładki żelowe na tradycyjne siodełka;
– siodełka skórzane wykonane ze skóry naturalnej uważane są za najbardziej trwałe i wytrzymałe. Skóra naturalna o wiele lepiej pracuje, może być naciągnięta na specjalnym stelażu lub wypełniona żelem, co sprawia, że takie siodełko rowerowe jeszcze lepiej amortyzuje wstrząsy.

Jakie siodełko rowerowe kupić, by jeździło się naprawdę wygodnie

Wybór siodełka to nie jest łatwa sprawa. Jedną rzeczą jest wybór odpowiedniego typu, tu można się sugerować najczęstszym rodzajem jazdy. Jednak siodełko rowerowe powinno być wybrane zawsze indywidualne, nie każdy wie, że typ i rozmiar siodełka powinien odpowiadać rozstawowi kości kulszowych. Rozstaw kości można zmierzyć w sklepie rowerowym- służą do tego specjalne podkładki żelowe, lub samodzielnie w domu. Mierząc rozstaw kości kulszowych w domu trzeba usiąść w pozycji zbliżonej do tej na rowerze na miękkim podłożu, takim jak np. pianka i zmierzyć odległość pomiędzy dwoma największymi wgłębieniami. Dzięki temu można dobrać optymalną szerokość siodełka rowerowego.

styczeń 17th, 2020 by