Zawieszenie pneumatyczne – co to jest?

Celem zawieszenia pneumatycznego jest poprawa parametrów trakcyjnych samochodu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są wady i zalety zawieszenia pneumatycznego?

 

Zawieszenie pneumatyczne – jak działa?

 

Takie zawieszenie poprawia komfort jazdy, gdyż redukuje wstrząsy i drgania podczas jazdy. Wszystko za sprawą sprężonego azotu, który ma skuteczne działania przeciwdrganiowe.

Jakie zatem są wady i zalety zawieszenia pneumatycznego? Niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że spisuje się podczas jazdy na wielu nierównych powierzchniach. Zapewnia także regulację wysokości. Ponadto poprawia zdolność szybszego pokonywania zakrętów na drodze. Z jego zalet korzystają takie auta, jak Audi A6, czy też Porsche Cayenne.

Kolejną zaletą jest większe bezpieczeństwo podczas jazdy, gdyż łatwe jest skorygowanie ugięcia zawieszenia na zakrętach.

 

Zawieszenie pneumatyczne – części

 

Zawieszenie pneumatyczne posiada mieszki, czyli powietrzne worki, niezbędne do prawidłowego działania tego układu. Są one napełniane za pomocą kompresora, który pobiera energię z układu elektrycznego lub z silnika auta.

Zawieszenie pneumatyczne – części, które tutaj występują, to także sterownik (kieruje pracą całego zawieszenia) oraz czujnik wysokości (reguluje wysokość zawieszenia).

Popularną opcją zawieszenia pneumatycznego jest występujące tylko na tylnej osi samochodu. Występuje ono zazwyczaj w autach typu kombi.

 

Zawieszenie pneumatyczne – jak serwisować?

 

Zaletą jest także to, że zawieszenie pneumatyczne jest niezwykle pomocne podczas holowania przyczep. Utrzymuje ono odpowiedni poziom dynamiki podczas takiej jazdy i pokonuje nawet większe nierówności na drodze. Pamiętać należy, że auta z takim zawieszeniem muszą być poddawane regularnemu przeglądowi. Koszt przeglądu może być dość duży i czasochłonny, co jest jedną z wad tego układu. Prawidłowy serwis tego urządzenia nie jest łatwy – powinni go dokonać specjaliści. Części tego układu przeważnie nie posiadają zamienników, a elementy oryginalne są bardzo drogie. Jak widać, wady i zalety zawieszenia pneumatycznego są dość szerokie. Ma on swoich zwolenników i przeciwników.

Luty 21st, 2019 by