Zewnętrzne kwiaty w doniczkach – niepowtarzalne kompozycje

Ogród jest miejscem, w którym spędzamy jedne z najprzyjemniejszych chwil w roku. Kawa czy herbata wypita w otoczeniu pięknych roślin potrafi poprawić nastrój i dać siły na ciężki dzień. W jaki sposób stworzyć ogrodową kompozycję, która spodoba się każdemu?

Nie tylko w ziemi!

Rośliny w ogrodzie nie muszą znajdować się tylko w ziemi. Doskonałym pomysłem są także kwiaty przed domem w donicach ozdobnych. W takim miejscu można posadzić gatunki jednoroczne lub takie, które źle znoszą zimowanie w niesprzyjających, zimowych warunkach. Warto pamiętać, że nie trzeba ograniczać się tylko do umieszczania donic na podłogach: donice na balkon wiszące są idealną opcją na umieszczenie roślin zwisających kaskadowo. Umieszczona na ścianie domu doniczka z petuniami to dekoracja, na którą zwróci uwagę każdy. Warto jednak pamiętać, że niektóre rośliny (w tym również petunie) wymagają obfitego nawadniania, dlatego doniczkę należy ulokować w miejscu, które zapewnia swobodny dostęp i możliwość podlewania.

Naturalna ozdoba ganku

Kwiaty przed domem w donicach będą się pięknie prezentować od wiosny aż do później jesieni. W zależności od dobranego gatunku, takie rośliny mogą kwitnąć nawet dwukrotnie w ciągu sezonu, zapewniając piękny wygląd. Należy jednak odpowiednio dopasować kwiaty w doniczkach do stanowiska. Nawet najpiękniejsze rośliny zmarnują się, jeśli preferują dużą ekspozycję na słońce, a my ustawimy je w cieniu i odwrotnie. Niezależnie od dobranych kwiatów, na ganku doskonale prezentować się będą wysokie donice, na przykład kamienne. Eleganckie i dobrane kolorystycznie do elewacji lub okiennic, będą stanowić świetną dekorację.

Jaki rodzaj donicy wybrać do ogrodu?

Donice zewnętrzne powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością i odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Piękne, ceramiczne doniczki lepiej jest zachować do wnętrz. Na dworze znacznie lepiej sprawdzą się na przykład donice z kamienia naturalnego. Wykonane z wysokiej jakości materiału, nie wyblakną pod wpływem działania promieni słonecznych ani nie zniszczą się. Jednocześnie, są na tyle ciężkie, że nie straszny im nawet silny wiatr. Jednakże ich waga jest jednocześnie wadą i zaletą, gdyż w razie konieczności przestawienia kamiennej donicy może się okazać, że to zbyt trudne zadanie dla jednej osoby. Oprócz donic kamiennych świetnie sprawdzą się także te wykonane ze sztucznych tworzyw, jednak należy liczyć się z tym, że ze względu na znacznie niższą wagę – mogą się przewracać podczas bardzo silnego wiatru.

Czerwiec 19th, 2020 by